Guillaume Musso - Ta chwila

/
4 Comments

Te wakacje obfitują w książki moich ulubionych autorów. Niedawno pisałam o najnowszej powieści Emilly Giffin (KLIK), a dzisiejszy post to recenzja książki "Ta chwila" Guillaume Musso. Książkę przeczytałam z zapartym tchem w ciągu jednego dnia. Musso to zdecydowanie jeden z moich ulubionych pisarzy. Od czterech lat monopolizuje on listę najpopularniejszych francuskich pisarzy. Jego powieści obecnie tłumaczone są już na 36 języków i rozeszły się w ilości 20 milionów egzemplarzy. 

"Ta chwila" to książka z niesamowicie zaskakującą, pomysłową fabułą, karuzelą czasu, nadnaturalnymi wątkami i plątaniną uczuć. Opowiada historię trójki związanych ze sobą ludzi: Arthura Costello, jego dziadka Sullivana i Elizabeth (Lisy), ukochanej Arthura. 

Główny bohater w spadku po swoim ojczymie otrzymuje latarnię morską Dwudziestu Czterech Wiatrów, która skrywa w sobie tajemnicę. Ojciec zakazuje Mu sprzedaży latarni i nie pozwala otwierać metalowych drzwi, które kryją się w ciemnej piwnicy. Ciekawość jednak bierze górę i Arthur wchodzi do pomieszczenia, czym uruchomia grę z czasem. Grę, w której stawką są 24 lata jego życia, a nagrodą możliwość spotkania swojej wielkiej miłości i dziadka, który zaginął przed jego narodzinami. 

Najnowsza powieść Musso porywa od pierwszych chwil, prowadząc przez mroczne zagadki, zawiłości losu głównych bohaterów, których dni wypełnione są po brzegi strachem, smutkiem, ale i radością wspólnie spędzonych chwil, prowadząc do zaskakującego finału.

Myślę, że ta książka ma zdecydowanie głębszy sens. Pokazuje jaką wartością jest życie. Zbyt często czas przecieka nam przez palce, a my pędzimy bez zastanowienia ciągle do przodu, nie przywiązując większej wagi do tego, co w życiu najważniejsze - miłości, bliskości, świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa. Często doceniamy to, w momencie, kiedy bezpowrotnie tracimy. 

Powieść porusza umysł i serce długo po przeczytaniu, automatycznie zmusza do zastanowienia się nad życiem, daje przestrzeń do refleksji nad własnym istnieniem, daje nadzieję, bo przecież, jak głosi stare chińskie przysłowie, "mamy dwa życia. Drugie zaczyna się, gdy uświadomimy sobie, że żyje się tylko raz". Zdecydowanie polecam!

Książkę w rewelacyjnej cenie można kupić w księgarni internetowej  niePRZECZYTANE.PL.Zobacz także:

4 komentarze:

  1. Nigdy wcześniej nie słyszałam o tej książce, a tak na marginesie - super szalik :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Już od jakiegoś czasu książka była na mojej liście, aż w końcu się za nią zabrałam. Jestem w zaledwie w 1994 roku, a książka już mnie wciągnęła! :)

    OdpowiedzUsuń

i co o tym myślisz?

Obsługiwane przez usługę Blogger.