Idealna

/
13 Comments

Moja pierwsza myśl po przeczytaniu "Idealnej": "Już dawno tak bardzo nie wciągnęła mnie żadna historia". To pierwsza książka, którą czytałam do późnych godzin nocnych. Odkąd mam dziecko, zazwyczaj odpuszczam i idę spać, bo cenię sobie odpoczynek, ale nie tym razem. To książka, która od pierwszych stron wciągnęła mnie maksymalnie, nie mogłam się od niej oderwać. Stało się dokładnie tak, jak rekomendowała okładka. Nie zgadzam się jednak z informacją, że to książka dla fanów "Dziewczyny z pociągu". Mnie "Dziewczyna z pociągu" zupełnie nie urzekła. Twierdzę natomiast, że to właśnie "Idealna" zasługuje na miano bestsellera.

Książka, jak można przeczytać na stronie autorki, zaliczana jest do nowego nurtu w literaturze - domestic noir, którego charakterystycznymi cechami są: psychologiczny suspens i małżeńska dysfunkcja. Fabuła książki skupia się głównie na degradacji relacji małżeńskiej, której członkowie wciągnięci zostają w pewną intrygę. Anita to piękna, wykształcona, zdolna, młoda kobieta, która wraz ze swoim również wykształconym, przystojnym mężem bezskutecznie starają się o dziecko. Każda kolejna, nieudana próba zajścia w ciążę zdecydowanie odsuwa od siebie małżonków. Żyją pod jednym dachem, ale z każdym dniem łączy ich coraz mniej. Nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że ktoś trzeci mocno miesza w ich życiu i planuje odebrać im to wszystko, na czym im najbardziej zależy, to co przez lata wspólnie budowali. Tymczasem Anita staje się zamkniętą w domu neurotyczką, która w ramach odskoku od smutnego życia, wiecznych kłótni i ciągłych porażek zaczyna podglądać ludzi przez kamerę miejskiego monitoringu. Skupia się głównie na tramwaju Tetra T3 kursującego po Pradze. Nie przypuszcza jednak, że paradoksalnie, nowe hobby, pomoże jej w uratowaniu małżeństwa.

Zdecydowanie mocnym walorem debiutu Magdy Stachuli jest prowadzona z czterech perspektyw narracja. Uwielbiam tego typu zabiegi. Autorka sprawnie buduje napięcie, tworzy świetne portrety psychologiczne bohaterów, pełnokrwiste, niemalże realne, inteligentnie konstruuje motyw sensacyjny, ale też w ciekawy sposób przedstawia Kraków i Pragę.

Świetny debiut! Osobiście trzymam mocno kciuki za autorkę i czekam na jej kolejną książkę. Ogromne brawa należą się również marketingowcom odpowiedzialnym za promocję książki.  

"Idealna" ukazała się nakładem Wydawnictwa ZNAK Literanova, a kupić ją można w dobrej cenie w księgarni internetowej niePrzeczytane.pl.


Zobacz także:

13 komentarzy:

 1. na razie mam co czytać-pochłaniać ksiażki o pani peregrine xd

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi bardzo fajnie, nie czytałam nigdy takiego gatunku książki:)

  OdpowiedzUsuń
 3. "Idealna" wędruje na listę książek do przeczytania ;-)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Musi być naprawdę dobra, skoro wygrała konkurencję ze snem :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo jestem ciekawa tej książki! Niech no tylko trafi w moje ręce! :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Pierwszy raz słyszę o tej książce, zapowiada się interesująco. I ja tez lubię nieszablonową narrację :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wygrywa ze snem? To coś dla mnie, bo też od porodu to najcześciej priorytet. Choć wieczory z książka są dla mnie ogromną przyjemnością. Książkę wpisuję na listę do przeczytania, bo to chyba coś dla mnie. Dziewczyna z pociągu wciągnęła mnie, ale momentami była przynudnawa, a tu widzę zapowiada się znacznie lepiej��

  OdpowiedzUsuń

i co o tym myślisz?

Obsługiwane przez usługę Blogger.