Bardzo dawno nie było żadnych propozycji książkowych dla dzieci. Tak się złożyło, że częściej pisałam o zabawkach, co nie znaczy, że ksiażki poszły w odstawkę. One towarzyszą nam codziennie. Nazbierało się kilka bardzo ciekawych tytułów, którymi chciałbym się z Wami podzielić. Może coś z tych propozycji przypadnie Wam do gustu.

1. Sam i Watson przeganiają gniew - Wydawnictwo Adamada 


O tej książce wspomniałam w poście o zapowiedziach i nowościach wydawniczych (TU), bo ze względu na tematykę szczególnie zwróciła moją uwagę. Wydawnictwo Adamada jest nam dobrze znane. Mamy kilka książek i wszystkie poruszają absolutnie ważne sprawy (można podejrzeć TU i TU). Tak jest i tym razem. Książka pomogła nam uporać się z napadami gniewu i złości. Teraz, kiedy widzę, że Alex ma trudne chwile, zaczyna się denerwować, mówię hasło: "chmura" i w większości przypadków działa. A o co chodzi z chmurą? Otóż Watson, kot Sama, zachęca chłopca do wizualizacji. Namawia przyjaciela, by w momentach rozdrażnienia zamknął oczy i wyobraził sobie czarne, gęste chmury, a następnie każdym wydechem powietrza przeganiał chmurzyska. Okazuje się, że już po kilku oddechach niebo robi się błękitne, pojawia się słońce, a gniew znika. Spróbowaliśmy i metoda się sprawdza. Kiedy emocje już opadną, staramy się o nich rozmawiać, bo nie jestem zwolenniczką zamiatania ich pod dywan. 
Książka jest pięknie wydana, ma twardą okładkę, śliskie strony z pięknymi, kolorowymi, dużymi ilustracjami. Do kupienia TUTAJ.


2. Dlaczego? Księga najlepszych pytań i odpowiedzi na temat nauki, przyrody i świata - Wydawnictwo Prószyński i S-ka


Tej pozycji nie mogło zabraknąć w zestawieniu, ponieważ jest to książka, z której może wiele dowiedzieć się moje dziecko, ale też ja sama. Czytamy więc wspólnie i wspólnie się uczymy. Mój Syn to taki typ, który zadaje mnóstwo pytań. Sporo odpowiedzi na jego pytania, znaleźliśmy w tej książce. Nie dalej jak wczoraj, Alex myjąc ręce zadał mi pytanie: dlaczego to mydło jest takie śliskie? Więc ja wyedukowana, bez namysłu udzieliłam Mu odpowiedzi.
Książka podzielona jest na kilka grup tematycznych skupiających się wokół zagadnień z życia codziennego: w kąpieli, w supermarkecie, przed snem, na dworze, w kuchni oraz wśród zwierząt gospodarskich. Każdy rozdział zawiera kilkanaście pytań i odpowiedzi. Dopełnieniem jest dodatkowa kartka z ciekawostkami. Książka pisana jest zrozumiałym językiem, a odpowiedzi na pytania są krótkie. Pojawiają się też trudne słowa, które mogą wzbogacić słownictwo dziecka. Bardzo spodobało mi się również to, że każde pytanie zilustrowane jest kolorowym, sugestywnym rysunkiem. Polecam! Do kupienia: TU.


3. Atlas przygód zwierząt - Nasza Księgarnia


Rewelacyjny atlas. Takie solidne kompendium wiedzy, przy którym godziny mijają jak minuty. Książka podzielona jest na siedem części, a każda z nich poświęcona jest jednemu kontynentowi, których mieszkańcami są przeróżne zwierzęta. Kolejne rozkładówki opisują konkretne gatunki zwierząt, ich zwyczaje i ciekawostki, które niejednokrotnie mogą zaskoczyć. Atlas jest pięknie wydany. Ma duży format, wspaniałe, szczegółowe ilustracje. Wart uwagi. Do kupienia w rewelacyjnej cenie w księgarni internetowej niePRZECZYTANE.PL


4. Przygody Kota Filemona - Nasza Księgarnia


Moje pokolenie pewnie doskonale pamięta przygody małego, niesfornego, ciekawskiego kotka imieniem Filemon i jego dostojnego, leniwego kolegi Bonifacego. Oglądałam tę wieczorynkę, więc kiedy zobaczyłam w zapowiedziach książkę, wiedziałam że musi być nasza. Teraz, kiedy czytam ją mojemu dziecku wracam do beztroskich czasów dzieciństwa i dzielę się tym światem z Synkiem. Przygody kota Filemona zazwyczaj czytamy wieczorem, bo to doskonale wyciszająca lektura. Historie toczą się tu niespiesznie, bohaterów nie ma wielu, ale sporo jest zabawnych sytuacji, opowieści o życiu na wsi, o przyrodzie, zwierzętach. Plusem tej książki jest niewątpliwie język. Tekst pisany jest bowiem piękną polszczyzną. Mnóstwo tu morałów. Za uwagę zasługują także bajeczne rysunki. W dobrej cenie można kupić w niePRZECZYTANE.PL


5. Inny niż wszyscy - Wydawnictwo Zakamarki 


Zdecydowanie brakowało nam takiej właśnie książki w biblioteczce Alexa. Uważam, że ciągle mało jest książek dla dzieci, które traktują o różnych formach niepełnosprawności. Cieszę się więc, że pojawiła się książka, która porusza temat odmienności, inności, a co za tym idzie i empatii, zrozumienia, tolerancji. To historia o tym, jak dziesięciolatek postrzega swojego kolegę Oskara, który ma Zespół Aspergera. Według niego jest on trochę dziwny, zachowuje się nietypowo, jest za bardzo uporządkowany, zamyślony. Wzbudza to w Dawidzie niepokój i staje się przyczyną do zastanowienia się nad tym, co znaczy być normalnym. Mamy w naszym otoczeniu autystycznego chłopca i Alexander czasem pyta mnie czemu chłopiec nie chce się z nim bawić. Myślę, że książka i nasze rozmowy rozwiały jego wątpliwości. Bardzo spodobały mi się słowa taty Dawida, o tym, że "Nie ma normalnych ludzi. Nikt nie jest zwyczajny. Jesteśmy niezwyczajni i nienormalni na różne sposoby". Do kupienia TU.


6. Zamkowe bajeczki - Wydawnictwo Bajka 


Lubicie śmieszne rymowanki i jesteście gotowi na spotkanie ze smokiem, kotem i królewną? My tak, dlatego ta książka jest u nas niezmiennym hitem od kilku tygodni. Alex recytuje już niektóre fragmenty z pamięci. Posłuchajcie: „To jest zamek. Z królem w środku. Z wieżą, która ma sto schodków. I z królewną. Oto ona! Patrzcie! Spadła jej korona! Smok koronę w łapy złapał, przy okazji tron podrapał, nos w nos zderzył się z kocurem, który dźwigał bajek furę. Teraz bajek cała fura po zamkowych skacze murach! Po krużgankach i po schodkach… Niech je łapie, kto je spotka!”.
Atutem książki są niewątpliwie też kolorowe, radosne, przerysowane ilustracje, od których trudno oderwać wzrok. Zdecydowanie polecamy, śmiechu mnóstwo :) W niskiej cenie do kupienia w niePRZECZYTANE.PL


→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→
Jeżeli spodobał Ci się ten post i sądzisz, że może komuś się przydać, kliknij proszę Lubię to na moim profilu na FB lub udostępnij go u siebie. Obsługiwane przez usługę Blogger.