Czytam, bo lubię - To, co zostawiła

/
2 Comments

Styczeń zaczęłam od przeczytania jednej z lepszych książek, jakie do tej pory czytałam. Mowa tu o powieści "To, co zostawiła" Ellen Marie Wiseman. To jedna z takich książek, od których nie można się oderwać, a po przeczytaniu zostaje na długo w pamięci. 

Książka opowiada o losach dwóch kobiet - Clary i Izzy. Obie żyły w różnych czasach, ale obie spotkał okrutny los, rzeczywistość stała się dla nich koszmarem, za co winę  w głównej mierze ponosili rodzice kobiet. Clarę i Izzy łączą więc traumatyczne przeżycia, doświadczenie przemocy i zła, na które żadna z nich nie miała wpływu. 

W 1995 roku Izzy Stone, która zmaga się z demonami przeszłości, trafia do kolejnej rodziny zastępczej, i wraz z przybranymi rodzicami rozpoczyna pracę nad porządkowaniem zbiorów muzealnych szpitala psychiatrycznego Willard. Izzy natrafia wówczas na olbrzymią walizkę młodej kobiety i odkrywa w nim pamiętnik oraz listy do ukochanego. Właścicielka kufra, Clara Elizabeth Cartwright, trafiła tam wbrew własnej woli za sprawą rodziców, bardzo zamożnych, ale surowych i pozbawionych uczuć, ponieważ sprzeciwiła się ich decyzji i nie chciała się związać z wybranym przez ojca mężczyzną. Była bowiem w ciąży z włoskim imigrantem, którego szaleńczo kochała. Jak się później okazało, ze wzajemnością. Każda próba udowodnienia lekarzom, że jest zdrowa, była pretekstem by uznawać ją za jeszcze bardziej niezrównoważoną, a to oczywiście skutkowało pogorszeniem sytuacji.

Historia Clary toczy się na tle wydarzeń w Willard, gdzie główna bohaterka spędziła większość swojego życia. Metody leczenia, jakim poddawani byli pacjenci, wprost przygniatają swoim okrucieństwem. Nieludzkie praktyki upokarzały i powodowały niewyobrażalne cierpienia. Bezkarnie przejmowano kontrolę nad życiem ludzi, także tych zdrowych. 

Jak dla mnie "To, co zostawiła" to prawdziwy emocjonalny rollercoaster. To książka, która zmusza do refleksji, a obok opowiedzianych w niej historii nie można przejść obojętnie. Jak to dobrze, że nie żyjemy w czasach, w których dorastała Clara. 

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Kobiecego. Widziałam, że obecnie jest w promocji i można ją kupić TU.
Zobacz także:

2 komentarze:

  1. Fabuła książki musi być przejmująca i bardzo poruszająca skoro porusza zamykanie zdrowej osoby w szpitalu psychiatrycznym wbrew jej woli. Myślę, że dodam ją do listy książek do przeczytania :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Brzmi bardzo interesująco. Zauważyłam też, że robisz świetnie zdjęcia na Instagrama! :)

    OdpowiedzUsuń

i co o tym myślisz?

Obsługiwane przez usługę Blogger.