Nowości i zapowiedzi wydawnicze dla dzieci

/
14 Comments

Ostatnio pojawiło się na rynku sporo ciekawych i wartościowych propozycji dla dzieci. Na bieżąco śledzę to, co proponują różne wydawnictwa i spisuję tytuły książek, które chcę kupić dla Alexa. Dzisiaj podrzucam Wam kolejny przegląd książek, bo wiem że lubicie takie wpisy. Zapraszam! Kolejność książek jest przypadkowa. 


1. Złodziej kanapek - Wydawnictwo Polarny Lis
Tę książkę już mamy u siebie i jest fantastyczna. Sporo w niej o zdrowym odżywianiu. "To zabawna, dynamiczna opowieść o dochodzeniu, jakie w szkole musiał przeprowadzić Marcel, syn wielbicieli programów kulinarnych i świetnej kuchni. To także historia o tym, że pozory mylą i że nikogo nie można oskarżać bezpodstawnie"*.
 2. Wielka księga ssaków - Wydawnictwo Wilga
Mamy w domu "Wielką księgę robali", więc z niecierpliwością czekaliśmy na tę pozycję. Tym razem autor Yuval Zommer, przygotował kolejny tom fascynujących historii ze świata zwierząt. W „Wielkiej księdze ssaków” uda się nam dowiedzieć dlaczego wilki wyją do księżyca, czy hieny potrafią śmiać czy też za co hipopotamy lubią wodę.


 3. Akademia pana Kleksa - Wydawnictwo Wilga
To urzekająca opowieść o dorastaniu, pokonywaniu słabości, sile współdziałania i mocy fantazji. Spisana w bardzo rzadko spotykanej dziś przepięknej polszczyźnie. Dorosłym przypomni czas ich dorastania, dzieci zaś wprowadzi w świat nieograniczonej niczym wyobraźni. Literackie arcydzieło Jana Brzechwy okraszone perfekcyjnymi ilustracjami Doroty Prończuk.
4. Ogóras - Wydawnictwo Wilga
Propozycja nie tylko dla dziecka, ale i dla nas rodziców - to sentymentalna wycieczka do czasów dzieciństwa, kiedy to ulice zapełniały nysy, tarpany, ogórasy i syrenki. Książka do kupienia w dobrej cenie na Livro.pl


5. Moja Polska - Wydawnictwo Wilga
To nie jest zwykły album ani też encyklopedia. To jest wielka, przepiękna wizytówka naszego kraju. W tej wspaniale zilustrowanej książce dzieci znajdą najważniejsze fakty z polskiej historii, kultury, tradycji i nauki. Poznają ponad 60 wydarzeń i postaci, które na zawsze wpisały się w dzieje naszej ojczyzny i zmieniły nie tylko ją, ale także Europę i świat. W tej książce młodzi czytelnicy znajdą to, co bez dwóch zdać możemy nazwać symbolami Polski i przekonają się, z jak wielu powodów my, Polacy, możemy być dumni.
6. Ja, Jonasz i cała reszta - Wydawnictwo Widnokrąg
To jest opowieść Tobiasza o tym, jak się mają różne sprawy w ich domu w Estonii. Tobiasz to przedszkolak, który ma młodszego brata. Każdy z ich 4 osobowej rodziny jest inny, ale wszyscy bardzo się kochają, dlatego w ich domu jest tak wesoło! Jestem bardzo ciekawa tej książki.


7. Jaś i Janeczka - Wydawnictwo Dwie Siostry
Nie wyobrażam sobie, żeby tej pozycji nie było u nas w domu. Nie mamy w wersji Julek i Julka, więc to była obowiązkowa książka do kupienia. Mamy ją dopiero chwilkę, a Alex zna już prawie na pamięć. To zbiór prostych, pełnych ciepła i humoru opowiadań o dwójce 5-letnich dzieci, które mieszkają po sąsiedzku. Polecam.


8. Masło śpi - Wydawnictwo Dwie Siostry
To taka książka kołysanka z okienkami. Dedykowana jest dla młodszych dzieci, ale Alexander bardzo ją lubi.


9. Pobaw się z Fafikiem - Centrum Edukacji Dziecięcej
Lubimy bardzo interaktywne książki, a ta jest super, wiem, bo już ją mamy.  Świetna do nauki koordynacji ruchowej, rozpoznawania kierunków prawo-lewo, a także, dzięki dużym literom, samodzielnego czytania.
10. Dlaczego dzieci jedzą śmieci? - Wydawnictwo KASZAMANNA
Mamy z tego Wydawnictwa "Dlaczego dorośli mają dziwne zęby?" i uważam, ze to wyjątkowo wartościowa książka, więc bez zastanowienia wrzucam te pozycje na naszą listę must have.

11. Kajtek i Tosia - Wydawnictwo Zakamarki
To dwanaście opowiadań o Kajtku, Misiu i Tosi napisanych przez autorów książek o Mamie Mu – w sam raz do głośnego czytania najmłodszym – przed snem lub o każdej innej porze dnia.


12. Czarodziejski most - Wydawnictwo Bajka Sp. z o.o.
Jest takie miejsce jak ze snu, gdzie w jednej chwili wszystko potrafi stać się lepsze. To czarodziejski most, gdzie w mgnieniu oka diabeł zmienia się w anioła, a staruszkowie w dzieci, gdzie wielkolud może wreszcie być krasnoludem, a skąpiec nie musi już dźwigać ciężkich worów złota. Gdzie każdy ma szansę stać się lepszy i zacząć nowe życie.

13. Pucio i ćwiczenia z mówienia - Nasza Księgarnia
 Tym razem Pucio i jego wesoła rodzinka, spędza ferie w górach! To trzeci tom przygód Pucia. Ten sympatyczny maluch stanie się ulubionym towarzyszem Waszego dziecka w stawianiu pierwszych kroków w nauce mowy! 
 

 14. O Lence, Antku i okropnym Albercie - Nasza Księgarnia
Zaczynają się wakacje. Lenka skacze z radości, za to Antek, jej najlepszy przyjaciel, trochę się martwi. Już wkrótce odwiedzi go kuzyn. Albert jest paskudny, po prostu nie do wytrzymania… I co tu zrobić? Wyprowadzić się do Lenki czy może do domku na drzewie? Niestety rodzice raczej się nie zgodzą. Ale najgorsze, że Albert tak świetnie udaje miłego chłopca…


15. Wiewiórek i bóbr. Przygody leśnych detektywów - Wydawnictwo BIS
Zabawne opowiadania o Wiewiórku i  Bobrze, którzy mieszkają w lesie nad błękitnym strumieniem.  Niekiedy w okolicy dochodzi do zagadkowych i niepokojących zdarzeń. Wówczas Wiewiórek i Bóbr zmieniają się w prawdziwych leśnych detektywów i usiłują dociec, kto stoi za tymi tajemniczymi wypadkami. W ten sposób poznają inne zwierzęta i ich niekiedy dość niezwykłe zwyczaje. Połączenie dobrej zabawy z  edukacją przyrodniczą. 

 
16. Basia i tablet - Egmont Polska Sp. z o.o.
 Jestem bardzo ciekawa tej książki. Tym razem Janek dostał od kuzyna tablet. Okazało się, że ma on coś wspólnego z żelkami – bardzo trudno się od niego oderwać. I łatwo się o niego pokłócić, bo Basia też chciałaby pograć. Mama się denerwuje, że dzieci się uzależnią, Tata trochę tłumaczy, ale okazuje się, że jeśli chodzi o tablet, nic nie jest całkiem proste. Bo jak to w końcu jest z tym tabletem? Jest dobry lub zły? Da się bez niego żyć? Czy można go dobrze wykorzystać? 
 
17. Feluś i Gucio idą do przedszkola - Nasza Księgarnia
Myślę, że to ciekawa książeczka, która pomoże całej rodzinie oswoić się z pójściem do przedszkola. Ciepłe i pogodne ilustracje pokazujące wnętrze przedszkola i wybrane chwile z przebiegu dnia zachęcą do radosnego wyczekiwania, a wspólne czytanie stanie się pretekstem do rozmów. 

 
18. Historie spod podłogi. Dom - Egmont Polska Sp. z o.o.
Kudełek to bardzo wesoły i rezolutny kłębek kurzu, który mieszka samotnie pod podłogą u pani Cecylii. Jego życie zmienia się, kiedy do jego norki wprowadza się Grubelek. Odtąd nic już nie jest takie samo. To opowieści o przyjaźni i wspólnym przeżywaniu drobnych codziennych radości.
 

19. Zwierzokracja - Wydawnictwo Papilon
Ta książka ciągle mi się gdzieś przewija. Traktuje o tym, że zwierzęta to nie rzeczy, bo zwierzęta też mają swoje prawa! Pokazuje sytuacje, w których życie dzieci i zwierząt przenika się.


20. Dlaczego tańczymy ze szczęścia i kipimy ze złości? - Prószyński Media
To książka, która zabiera dzieci do świata emocji. Jak wiemy, czasem trudno nam zrozumieć uczucia. Przychodzą i odchodzą całkiem niespodziewanie. I nie każdy w takiej samej sytuacji odczuwa to samo. Skąd mały człowiek może wiedzieć, że denerwowanie się i złość nie zawsze są czymś złym? Jak może nauczyć się radzić sobie ze strachem?

21. Kolorowy potwór - Wydawnictwo Mamania
Kolejna  książka o emocjach. Tym razem kolorowy potwór nie wie, co się z nim dzieje. Wszystkie jego emocje się poplątały, sam już nie wie, co właściwie czuje! Trzeba to szybko naprawić. Czy ktoś mu pomoże? Prosta i zabawna historia, która wprowadzi dzieci w fascynujący język uczuć. 
 
 
22. Królik Franek - Wydawnictwo Wilga 
To seria czytanek dla starszych przedszkolaków, której głównym bohaterem jest królik. Książeczki skupiają się na emocjach głównego bohatera, również tych trudniejszych – złości, smutku, strachu.  Z wszystkimi mały królik musi się zmierzyć, ale jak zwykle wszystko zawsze się dobrze kończy. Na ostatnich stronach każdej książeczki znalazły się nawiązujące do treści pytania, konsultowane z psychologiem dziecięcym.
 


23. Tak wiele we mnie uczuć - Wydawnictwo Piętka
Nie mieliśmy jeszcze żadnej książki z tego wydawnictwa, ale ta zapowiada się ciekawie. Istnieją uczucia pozytywne, takie jak szczęście, zaskoczenie albo podekscytowanie. Są też uczucia negatywne, takie jak smutek, wściekłość czy frustracja. Ale istnieje dużo więcej uczuć, które dopiero czekają na odkrycie. 

24. Narysuję to, co czuję - Nasza Księgarnia
I znów książka o uczuciach. Tyle jest różnych uczuć, że mały człowiek może się w nich pogubić. A wtedy najlepiej coś narysować! Pozycja idealna dla nas. 25. Pierwsza sprawa - Wydawnictwo Literackie
To pierwszy tom z cyklu stworzonego przez szwedzkiego pisarza Ulfa Nilssona i znakomicie zilustrowany przez graficzkę Gitte Spee, który ujmuje ciepłem, humorem i zabawnymi zwierzęcymi postaciami. To nie tylko znakomita rozrywka, to także dowód, że na kartach jednej książki mogą się spotkać dwie szwedzkie tradycje – pisania wciągających kryminałów i tworzenia niezwykłych książek dla dzieci.


26. Raz, dwa, trzy, zaśnij Ty! Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Książka składa się z jedenastu wierszyków tworzących wyliczankę przed snem. 27. Awantura o kapcie - Wydawnictwo Warstwy
To przezabawna historia o perypetiach Dziadka i jego ukochanej niesfornej wnuczki. Książka napisana została przez Jana Wilkowskiego, jednego z najwybitniejszych twórców polskiego teatru lalkowego, autora sztuk, scenariuszy i książek dla dzieci.  


28. Kiedyś - Wydawnictwo Mamania
Myślę, że tę książkę kupię nie tylko ze względu na Alexa, ale również dla siebie. Oszczędna w słowach i wzruszająca książka o miłości macierzyńskiej, która trwa mimo upływu czasu. 29. Feralne urodziny ze Skarpetką - Wydawnictwo Zakamarki
Co zrobić, jeśli przyjdzie się na przyjęcie urodzinowe przebranym za królika i odkryje, że nikt inny się nie przebrał, a potem popełnia się gafę za gafą? I jeśli w dodatku są to urodziny ukochanej, która dopiero ma się dowiedzieć, że nią jest? Z całą pewnością kupimy tę książkę.

 

30. Piąte przez dziewiąte - Wydawnictwo Adamada
Książka nienachalnie i z humorem wprowadza dzieci w świat cyfr (nie mylić ze światem cyfrowym), pełen przygód i baśniowej magii. 


31. Uczucia - Wydawnictwo Zielona Sowa
Wyjątkowa książka z pięknymi, całostronicowymi ilustracjami, dzięki której dziecko odkryje niezwykły świat uczuć. Przepiękny i poetycki tekst sprawi, że łatwiej mu będzie zrozumieć emocje, których doświadcza. Dzięki krótkim, rymowanym tekstom dziecko nie tylko pozna poszczególne emocje, które towarzyszą nam na co dzień, ale też zobaczy, że w sercu jest miejsce na wiele różnych ich odcieni.

* niektóre opisy pochodzą bezpośrednio od Wydawcy


Zobacz także:

14 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawe zestawienie. Koniecznie muszę wybrać się w najbliższym czasie do księgarni. Tyle nowych, obiecujących tytułów ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszystkie te książki wyglądają przepięknie, już same okładki zachęciłyby dziecko, by na nie zerknęły :) Sama bym się nimi zaiekwiła, a przedszkolakiem już daaaawno nie jestem :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak będę kupował książki dzieciakom to na pewno skorzystam z tej listy

  OdpowiedzUsuń
 4. O widzę wiele ciekawych książek :) Mamy całą serię Pucia, więc na pewno sięgniemy po nowość, wszyscy zachwycają się Felusiem i Fafikiem, więc też się na te książki skusimy

  OdpowiedzUsuń
 5. Coś czego szukałam. Dzięuję

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak widzę tytuły typu "Masło śpi" to sama bym chciała znów być dzieckiem :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale pięknie wydane okładki, na pewno w środku muszą też zachwycać!

  OdpowiedzUsuń
 8. Ta okładka złodzieja kanapek jest straszna :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Najchętniej kupiłabym wszystkie! :) Niestety, żeby rodzina mogła jeszcze jeść w tym tygodniu zaopatrzymy się tylko w Pucia i Akademię Pana Kleksa :)

  OdpowiedzUsuń
 10. akademia pana kleksa - co za okładka! Dzieło sztuki!

  OdpowiedzUsuń
 11. Mamy już kilka z tych książeczek i na pewno o nich napiszę :). Bardzo lubię książki dla dzieci, które posiadają nietypową grafikę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Niektóre już mamy u siebie, na inne dopiero czekamy :) W każdym razie - na brak lektur nie będziemy narzekać ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. A kiedy będą wpisy o grach?

  OdpowiedzUsuń
 14. Fajne zestawienie.
  Niektóre z nich mamy.

  OdpowiedzUsuń

i co o tym myślisz?

Obsługiwane przez usługę Blogger.