Pod jednym z ostatnich wpisów o książkach dla dzieci pojawiło się pytanie o kolejny wpis z cyklu gry dla całej rodziny. Ostatnio w naszej kolekcji przybyło kilka nowych planszówek, więc dzisiaj będzie o jednej z nich. W następnych wpisie pokażę Wam kilka rewelacyjnych gier, które bez problemu można ze sobą zabrać np. na wakacje czy piknik. Dzisiaj natomiast napiszę słów kilka o grze "Jedzie pociąg z daleka", którego Wydawcą jest Nasza Księgarnia. U nas to ostatnio hit!


Jedzie pociąg z daleka to gra, w którą graliśmy kiedyś u kolegi Alexa, więc pomyślałam, że fajnie by było mieć ją w domu i móc pokazać tu na blogu, bo jest naprawdę warta uwagi, przyjemna i bardzo wciągająca. Myślę, że gra spodoba się szczególnie tym osobom, które lubią szybkie rozgrywki, bo wystarczy 20 minut, by rozegrać partyjkę.

Jest to gra kafelkowa przeznaczona dla maksymalnie 4 osób i sugerowana dla dzieci powyżej 7 roku życia, chociaż ja osobiście uważam, że troszkę młodsze dzieci dadzą sobie świetnie radę, bo zasady nie są zbyt skomplikowane, a stopień trudność można podnosić. To też świetna łamigłówka do gry solo.

Sama gra jest piękna graficznie (o ilustracje zadbała Nikola Kucharska), solidnie i estetycznie wykonana. W pudełku znajdziemy cztery plansze składające się z dwuczęściowych ramek z wyrysowanymi miejscami startu dla pociągów, stacjami docelowymi oraz fragmentami torów, które są podstawą do układania tras pociągów, 60 kafelków w czterech rodzajach, 16 drewnianych, klimatycznych lokomotyw, 2 plansze punktacji, 4 małe żetony oraz 16 dużych żetonów.

Zasady są dość proste. Za pomocą kafelków buduje się sieć torów, po której jeżdżą lokomotywy, a każda z nich musi dotrzeć do innego miasta. Im szybciej tam dotrze, tym więcej punktów można zdobyć. Warto obserwować lokomotywy innych graczy i pilnować, aby nie dojechały do stacji przed tobą, bo pierwszy gracz, który odwiedzi dane miasto, zdobędzie najwięcej punktów. W czasie układania tras należy pilnować, by nie doszło do kraksy. Gra kończy się wówczas, gdy gracze nie mają już kafelków lub lokomotyw. Dokładną instrukcję w wersji do czytania znajdziecie TU, a instrukcję video TUTAJ.


Jedzie pociąg z daleka to świetna gra na skupienie i myślenie strategiczne. Bardzo duży plus za proste zasady, które jednak zmuszają do pewnego wysiłku umysłowego, różne warianty gry i to, że jest regrywalna, bo za każdym razem ułożone trasy wyglądają inaczej, co zawdzięczamy losowości. Grę można kupić np. bezpośrednio na stronie Naszej Księgarni TU czy chociażby w Empiku TUObsługiwane przez usługę Blogger.