To, że gry planszowe są super, to wiecie. To, że wraz z wiekiem dziecku trudniej zapewnić odpowiednio ciekawą grę, która sprosta jego zapotrzebowaniom rozwojowym, to zapewne też wiecie. Ale czy wiecie, że ja znalazłam taką, która spełnia ten wymóg? Ciekawi co to, za gra? Jeśli tak, to ten wpis jest dla Was!


Otóż od niedawna jest z nami gra Gemino. Można ją potraktować także jako pomoc dydaktyczną, bo to modyfikacja standardowego "kółko i krzyżyk" i sądzę, że zarówno dla nauczycieli, jak i dla uczniów jest znakomitą propozycją, więc nada się idealnie do szkół, przedszkoli czy świetlic. Możemy się bawić w nią rodzinnie, z przyjaciółmi, ale też świetnie będzie się sprawdzać grając jeden na jednego. Gra zapewnia niesamowicie wciągający pojedynek na dwóch planszach. 

Gemino jest grą logiczną przeznaczoną dla dzieci od 6 lat i 2-4 graczy. Sama rozgrywka trwa około 15 minut. W pudełku otrzymujemy dwie dwustronne plansze z kolorowymi kwadratami oraz 56 solidnych płytek z różnymi symbolami. Po wybraniu 14 płytek z odpowiednim dla siebie symbolem celem gracza jest ułożenie w linii czy to w poziomie, pionie czy skosie 4 jednakowych oznaczeń (a gdy gramy we dwójkę to 5). W swojej kolejce gracz zagrywa 2 płytki, pierwszą płytkę kładzie na dowolnie wybranej planszy, na dowolnym pustym polu. Następnie drugą płytkę kładzie na drugiej planszy, na dowolnie wybranym pustym polu w tym samym kolorze. Kiedy gracz ułoży 4 swoje płytki w linii, zdobywa punkt i zdejmuje z planszy punktujące płytki. Gra kończy się w momencie, kiedy któryś z graczy zdobędzie 3 punkty. 

Gra przypomina wprawdzie "kółko i krzyżyk", ale jest trochę bardziej skomplikowana, wymaga zdecydowanie więcej uwagi, skupienia, planowania ruchu i odpowiedniej strategii. Gra rozwija umiejętność logicznego myślenia, przewidywania, ćwiczy koncentrację, myślenie strategiczne i wzrokowo-przestrzenne. 

Jeżeli chodzi o regrywalność Gemino to jest ogromna. Każda bowiem rozgrywka przebiega zupełnie inaczej, a wiem coś o tym, bo gramy w nią niemalże codziennie. Polecam i Wam na rozruszanie szarych komórek! 


Gra została wydana przez Wydawnictwo Egmont

Obsługiwane przez usługę Blogger.