Sporo u mnie na blogu recenzji thrillerów i kryminałów, a to z racji tego, że po takie książki w ostatnim czasie sięgam najczęściej i najchętniej. Zazwyczaj jednak są to książki autorów zagranicznych, ale tym razem skusiłam się na książkę polskiej autorki - Kingi Wójcik. "Poryw" to debiutancka książka autorki i zarazem pierwsza z serii o komisarz Lenie Rudnickiej, osobie ekscentrycznej, oschłej i bezkompromisowej.

Lena Rudnicka to najlepsza, doświadczona śledcza na łódzkiej komendzie, której zostaje przydzielona sprawa śmierci Klemensa Chmielnego, z pozoru wydawać by się mogło, skromnego księgowego rodzinnego hotelu. Do sprawy zostaje przydzielony również sierżant Marcel Wolski, syn komendanta, który wraca z Warszawy do rodzinnej Łodzi. Znajomość dwojga śledczych rozpoczyna się dość burzliwie i pikantnie. Temperatura relacji tandemu śledczych zdecydowanie wzrasta, gdy do śledztwa dołącza prokurator Krzysztof Nawrocki, którego relacje z komisarz Rudnicką są mocno skomplikowane. 

Rozpoczyna się śledztwo, mające na celu ustalenie zabójcy Klemensa Chmielnego, niby sumiennego księgowego, dobrego męża i wzorowego syna, bo ledczym już w pierwszych etapach dochodzenia udaje się ustalić, że Chmielny niekoniecznie prowadził nudne życie urzędnika, a wprost przeciwnie było ono dość bujne, a skromny i niepozorny mężczyzna prowadził prawdopodobnie podwójne życie. W toku śledztwa ustalają, że wiele osób miało motyw, by pozbyć się Klemensa, w tym również jego żona i rodzice. Kto wiec stoi za morderstwem?
Książkę czyta się szybko za sprawą dynamicznej akcji, dużej ilości dialogów i bez przesadnych opisów. Sprawa toczy się wartko, obfituje w zaskakujące sceny i punkty zwrotne, co w połączeniu z umiejętnie stopniowanym napięciem maksymalnie wciąga Czytelnika. Styl autorki jest bardzo lekki, błyskotliwy, miejscami dosadny i humorystyczny. Polecam wszystkim miłośnikom kryminałów i thrillerów, a ja z niecierpliwością czekam na kolejną cześć. 

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka i do kupienia jest TUTAJ.
Obsługiwane przez usługę Blogger.