Książka Alexa Schulmana "Daleko, coraz bliżej" mocno zwróciła moją uwagę, kiedy przeczytałam jej opis. Dodatkowo do sięgnięcia po nią zachęciła mnie informacja, że jest to "przykład skandynawskiej prozy psychologicznej". Bardzo lubię skandynawskie książki dla dzieci, filmy i seriale, ale książek skandynawskich autorów raczej jeszcze nie czytałam. Dziś po przeczytaniu "Daleko, coraz bliżej" wiem, że było warto sięgnąć po tę lekturę!! To kawał dobrej literatury!

Inspiracją autora do napisania książki były jego własne doświadczenia. Trudne dzieciństwo, spowodowane alkoholizmem matki, złe relacje z bratem były podstawą do opowiedzenia historii Benjamina, Nilsa i Pierre’a. Jest to na wskroś prawdziwa, mocna, głęboka i dojrzała historia. 

Trzej bracia, po latach rozłąki, spotykają się w rodzinnym domu, by spełnić ostatnią wolę zmarłej matki i rozsypać jej prochy. Powrót w rodzinne strony jest dla każdego z nich trudnym doświadczeniem rozdzierającym niezagojone rany. Podejmują jednak wspólnie próbę rozliczenia się z bolesną przeszłością. Skrywane przez szereg lat urazy i niewypowiedziane pretensje mocno dochodzą do głosu, sprawiając że mężczyźni nie są w stanie na spokojnie wyjaśnić sobie, to co ich dręczy, tylko próbują załatwić sprawę siłą. W obecnym życiu każdy z mężczyzn próbuje uciec od przeszłości, od przykrych wydarzeń, alkoholu, zabiegania o uwagę rodziców i tragedii, która zdarzyła się lata temu...

Z każdą kolejną stroną dowiadujemy się, co wydarzyło się tamtego dnia, puzzle układanki zaczynają do siebie pasować i odkrywamy straszną prawdę. Czy pomimo tego uda im się odbudować utraconą więź?

Dawno nie czytałam książki, która by tak mocno mnie poruszyła i skłoniła do refleksji, pozostawiając w rozedrganiu emocjonalnym. Książka Alexa Schumana to bardzo wnikliwa analiza rozpadu więzi rodzinnych, pokazująca jaki wpływ na psychikę dziecka ma dysfunkcyjna rodzina, jak wydarzenia z dzieciństwa odciskają głębokie piętno na psychice dziecka, a później naznaczają życie dorosłego człowieka. 

Książka warta przeczytania! Poleca gorąco! 

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Muza i jest do kupienia TUTAJ.

Obsługiwane przez usługę Blogger.