"Toksyczna przyjaźń" to literacki debiut Polly Phillips - brytyjskiej autorki mieszkającej obecnie w Australii, która książkę oparła na kanwie własnych doświadczeń.  Do sięgnięcia po nią zachęcił mnie bardzo intrygujący opis. To książka z pogranicza literatury obyczajowej i thrillera psychologicznego.    

Dwie kobiety - Izzy i Becca, które z pozoru są najlepszymi przyjaciółkami, takimi papużkami-nierozoączkami od najmłodszych lat, wspierającymi się w bolesnych doświadczeniach i wspólnie przeżywającymi najważniejsze momenty w życiu to główne bohaterki "Toksycznej przyjaźni". Kiedy Becca straciła matkę to właśnie Izzy pomagała przyjaciółce uporać się ze stratą, a kiedy z kolei Izzy urodziła córeczkę Tilly, to Bec wiernie towarzyszyła przyjaciółce w tych pierwszych dniach życia jej dziecka. Niestety przyjaźń nie okazała się zbyt mocna i prawdziwa. Łącząca ich przyjaźń przeskształca sie w niezdrową relację. Kobiety zaczynają ze sobą rywalizować. Przestają się zgadzać w wielu kwestiach, zaczynają otwarcie krytykować. Są jak woda i ogień. Izzy jest bogata, zaradna, piękna i spełniona rodzicielsko, ale trochę apodyktyczna, a Bec ugodowa i skromna. Coraz częściej dochodzi między kobietami do ostrych spięć, coraz więcej nieporozumień, które prowadzą do wzajemnej wrogości. W wyniku pewnej sytuacji między kobietami dochodzi do poważnej kłótni, padają słowa, które mocno ranią obie strony. Czy uda się Izzy i Bec odbudować przyjaźń? Czy jest już za późno....

Historia opisana w ksiażce rozkręca się bardzo powoli, z czasem przyśpiesza i mknie już bardzo szybko ku zaskakującemu końcowi. To dość zagmatwana, nieoczywista, pełna zaskakujących intryg opowieść, która finalnie bardzo przypadła mi do gustu. W tle aż kipi od emocji. Miłość i nienawiść, złość i uwielbienie, zazdrość i radość z cudzego szczęścia to wachlarz uczuć angażujących emocjonalnie Czytelnika. Czuć niepokojący klimat i towarzyszące czytaniu napięcie. 

"Toksyczna przyjaźń" to książka obok której nie można przejść bezrefleksyjnie. Zmusza Czytelnika do zastanowienia się czy warto tkwić w ciężkich, toksycznych relacjach, które w zasadzie niewiele dobrego wnoszą w życie i pokazuje jak zazdrość potrafi trawić człowieka od wewnątrz i zabijać radość z życia. 

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Muza i jest do kupienia TU.Obsługiwane przez usługę Blogger.