Książki dla dzieci #15 - Chłopiec zwany Gwiazdką Matt Haig

/
0 Comments

Kiedy na Netflixie pojawił się familijny film "Chłopiec zwany Gwiazdką" obejrzeliśmy go wspólnie w ramach naszych piątkowych seansów. Alexowi tak bardzo spodobała się historia Nikolasa, że zapragnął przeczytać książkę, na podstawie której powstał film. 

Jedenastoletni Nikolas (zwany przez mamę Gwiazdką, bo urodził się właśnie w gwiazdkę) dorasta tylko z tatą, bo zmarła mu mama. Żyją bardzo ubogo, w małej chatce, w lesie, gdzieś w dalekiej Finlandii ale wspierają się wzajemnie, darzą ogromną miłością i szacunkiem. Ojciec chłopca jest drwalem i kiedy nadarza się okazja, by zarobić spore pieniądze, wyrusza wraz z grupą mężczyzn na Daleką Północ do Elfiego Jaru w poszukiwaniu dowodów świadczących o istnieniu elfów. Nikolas zostaje pod opieką ciotki Karlotty. Ta jednak jest bardzo okrutna w stosunku do chłopca, zupełnie się nim nie zajmuje, sprawia że chłopiec czuje się bardzo nieszczęśliwy i ogromnie tęskni za swoim tatą. Z tej bezsilności postanawia więc wyruszyć na jego poszukiwanie. Nie wie tylko zupełnie, gdzie ma iść i co może go po drodze spotkać. Wierzy jednak mocno, że uda mu się dotrzeć do Elfiego Jaru, o którym tak dużo opowiadała mu mama. Tak rozpoczyna się magiczna przygoda chłopca, który dzisiaj jest znany jako Święty Mikołaj. Przygoda, która odmieni jego życie.

Losy Nikolasa śledzi się ogromną ciekawością, z wypiekami na twarzy, bo są one bardzo ekscytujące, ale też momentami bardzo groźne i niebezpieczne. Chłopiec, który sporo w życiu przeszedł, jest jednak radosny, empatyczny, rezolutny, nie poddaje się, chce nieść bezinteresownie pomoc innym.

"Chłopiec zwany gwiazdką" to nietuzinkowa opowieść, w której nie brakuje magii, spotkamy tu elfy, wróżki, renifery, a nawet trolle. To książka, która traktuje o tym, co w życiu jest naprawdę ważne, o miłości i przyjaźni, o zaufaniu i jakże trudnej sztuce wybaczania. Piękna ciepła historia, która trafia prosto w serce, czasem smutna, ale dająca nadzieję.

Zdecydowanie polecam, nie tylko na okres okołoświąteczny! Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka i jest do kupienia TUTAJ.Zobacz także:

Brak komentarzy:

i co o tym myślisz?

Obsługiwane przez usługę Blogger.