W ostatnim czasie znacznie więcej przeczytałam książek rozwojowych, psychologicznych bądź typowych poradników, aniżeli np. książek obyczajowych, kryminałów czy thrillerów. Jedną z nich, o której chciałabym dzisiaj napisać, jest książka o emocjach niemieckiego doktora psychologii - Leona Windscheida.

Przeczytałam wiele książek traktujących o emocjach, głównie jednak w kontekście wychowywania dziecka. Po tę sięgnęłam z ogromną ciekawością, miała mi pomóc łatwiej poruszać się w skomplikowanym świecie ludzkich uczuć. Bo przecież emocje odczuwamy na każdym kroku, towarzyszą nam codziennie. Radość, smutek, gniew, złość, miłość to stali towarzysze naszego życia. Czasem staramy się je poskromić, ujarzmić, czasem się im zwyczajnie poddajemy, niektóre bagatelizujemy, inne gloryfikujemy. Każdy mierzy się z nimi na swój własny sposób. Autor przychodzi nam tu z pomocą i tłumaczy w jakim celu owe emocje są nam potrzebne, jak z nimi pracować, jak sobie z nimi radzić, by nasze życie było łatwiejsze, by lepiej poznać samego siebie czy w inny sposób spojrzeć na drugą osobę. Czyni to z pasją i ogromną wiedzą popartą badaniami naukowymi. Pokazuje, jak nauka ma się do utrwalanych przez tysiąclecia poglądów na temat emocji. Kwestie naukowe są tutaj wytłumaczone i przekazane w czytelny sposób, tak by każdy z nas mógł zrozumieć sens wypowiedzi i wyniósł z książki jak najwięcej dla samego siebie. 

Autor, oprócz odpowiedzi na zasadnicze pytanie: po co są nam emocje?, opowiada też o tym dlaczego to Finowie są najszczęśliwszym narodem na świecie, dlaczego porównujemy się z innymi, czym jest żałoba, na czym polega paradoks czasu czy co dzieje się z nami, w momencie gdy tłumimy emocje. 

"Po co ci emocje. O przewadze płynącej z odczuwania" to książka dla każdego z nas, nie tylko dla osób, które interesują się taką tematyką. Poruszane w niej tematy pomogą nam się rozwinąć, zmobilizują do "zajrzenia" w głąb siebie, a to taka praca, która jest zawsze z pożytkiem dla nas samych. Książka inspiruje do rozwoju i zachęca do zmian. Wiedza, którą przekazuje nam autor może być dla nas znana, ale też czasem może być ogromnym zaskoczeniem. 

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa "Otwarte" i jest do kupienia TUTAJ. Polecam, niesamowicie przyjemna w odbiorze.

Obsługiwane przez usługę Blogger.