Nie tylko thrillery i kryminały czytam, bo ostatnio też sporo u mnie przeczytanych książek z pogranicza psychologii i zdrowia. Mocno interesują mnie różne zagadnienia z tym związane, więc drążę i zgłębiam temat wyszukując coraz to nowszych pozycji. Tak trafiłam na książkę uznanej brytyjskiej psycholożki i psychoterapeutki, a jednocześnie zapalonej ogrodniczki, Sue Stuart-Smith "Kwitnący umysł. O uzdrawiającej mocy natury". 

Autorka w swojej książce opisała, przypominając tym samym Czytelnikom, jaki wpływ na nasze zdrowie, zarówno to fizyczne, jak i psychiczne ma przyroda. Co do tego, że natura ma zdecydowanie uzdrawiającą moc dla naszego ciała i naszego umysłu, nie ma wątpliwości, ale niejednokrotnie o tym niestety zapominamy. Nasz zdrowy rozsądek podpowiada nam, że dobrze jest wyjść na świeże powietrze, udać się do ogrodu czy lasu, by chociażby popatrzeć na zielone rośliny, bo ma to korzystny wpływ na nasze samopoczucie. Często jednak sami odcinamy się od natury zamykając w blokowiskach wyłożonych jedynie betonem, nie wychylając nosa poza ten sztuczny świat. Świadomie więc rezygnujemy z korzyści płynących z obcowania z przyrodą. Sue Stuart-Smith w "Kwitnącym umyśle" próbuje nas odwieść od takich zachowań, pokazując co tracimy.

W książce jest mowa o hortiterapii czyli terapii, która łączy w sobie medycynę i uprawianie ogrodnictwa. Przebywanie w ogrodzie ma na celu wspomóc redukcję przewlekłego stresu i przyczynić się do przywrócenia równowagi psychicznej. Może być ona zarówno bierna, jak czynna, a oba sposoby pomagają się zrelaksować i poprawiają samopoczucie. Ogrodnictwo można również wykorzystywać w działaniach prospołecznych, w tym między innymi w resocjalizacji czy jako element wsparcia młodzieży.

Autorka wszelkie swoje tezy popiera przytoczonymi naukowymi dowodami, ale też powołując się na własne doświadczenia. Wszystko opisuje w prosty i przystępny sposób, zrozumiały dla każdego. Ta bardzo inspirująca książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Agora i jest do kupienia TUTAJ

Obsługiwane przez usługę Blogger.