Dzisiaj kolejna odsłona cyklu Bawię się z Edukatorkiem (poprzednie wpisy TU i TU). Tym razem będzie o grze planszowej Wilk i świnki od marki Djeco. Grę mamy w domu już od kilku miesięcy i jest eksploatowana niemalże codziennie. Chyba każdy zna bajkę o trzech świnkach budujących domki i o wilku, który po kolei je zdmuchiwał. Uczy, że praca i współpraca popłacają. Ten motyw został wykorzystany właśnie w tej grze. 


Gra składa się z planszy, 3 różnokolorowych figurek świnek, 1 figurki wilka, gumowego kociołka do gotowania, 3 kostek do gry w różnych kolorach, każdy pasujący do koloru świnki (ponumerowane 1, 2 i 3, dodatkowo każda z kostek zawiera jeden rysunek domku i dwie postacie wilka) oraz 1 domku z cegły. 
 
To jedyna znana mi gra, w której nie ma przegranych. Ważna jest natomiast praca zespołowa - wspólne budowanie domku z cegieł. Celem gry jest doprowadzenie trzech małych świnek do domu z cegły zanim wilk zdoła je złapać (najpierw jednak musi zostać wybudowany wspólnie przez graczy). 


Grę rozpoczyna najmłodszy z uczestników, a następnie kontynuujemy ją zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Pierwszy gracz rzuca kostką w kolorze wybranej świnki. Jeżeli kostka pokaże numery 1, 2 lub 3 gracz przesuwa świnkę o daną ilość pól. Kiedy jednak kostka wyląduje na wilku, to wilk porusza się po planszy. A w przypadku, kiedy kostka wyląduje na domku, to gracz umieszcza swoją świnkę w jednym z trzech domków lub pozostawia ją na tym samym polu. Za każdym razem, kiedy któraś ze świnek trafi na pole z cegłami, gracz dodaje nową ścianę do budowy domku lub dach. Jeżeli wilk złapie świnkę, ta ląduje w garnku. 

Gra jest kolorowa, solidnie wykonana i ma w miarę proste zasady. Uczy logicznego i strategicznego myślenia oraz ćwiczy koordynację wzrokowo ruchową. Wprawdzie przeznaczona jest dla dzieci od 5 roku życia, ale myślę że ogarnie ją młodsze dziecko. 


Grę można kupić TU. To świetny pomysł na prezent z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka, zwłaszcza że robiąc zakupy w Edukatorku możecie skorzystać z 10% rabatu na cały asortyment podając hasło: planszowki.

Wpis powstał w ramach cyklu „Bawię się z Edukatorkiem”, którego celem jest pokazanie radosnej, twórczej zabawy  i zachęcenie do wspólnego spędzania wolnego czasu i przeniesienie się w magiczny czas dzieciństwa.
Obsługiwane przez usługę Blogger.