Czytam, bo lubię - Justyna Mietlicka Mistral

/
0 Comments

 

Przyznam szczerze, że czytam znacznie mniej książek polskich autorów. Nie wiem zupełnie czym to jest podyktowane, ale tak właśnie się dzieje. Postanowiłam poszukać trochę i rozejrzeć się za książką napisaną przez rodzimego autora. Ostatecznie padło na książkę Justyny Mietlickiej "Mistral", bo bardzo zaintrygował mnie opis na książce głoszący, że jest to fascynująca gra psychologiczna, w której nic nie jest oczywiste. 

Głównymi bohaterami powieści są Rita oraz Hubert - małżeństwo ze sporym stażem, trochę już sobą znudzone. On prowadzi i zarządza firmą założoną przez teścia, a ona całą swoją uwagę skupia na prowadzeniu galerii sztuki. Prowadzą na pozór poukładane, szczęśliwe, pozbawione większych trosk życie, w którym każdy z małżonków bardzo angażuje się w swoją pracę, a ta staje się dla nich priorytetem. Bywają na przyjęciach i bankietach dla wyższych sfer. Niestety między nimi zaczyna się źle dziać. Uczucia też gdzieś po drodze się ulotniły. Czy wszystko się zmieni i uda im się odnaleźć żar, który kiedyś był między nimi, udając się w podróż do pięknej Marsylii?

Początkowo Hubert planuje samotny wyjazd do Francji, ale Rita nalega na wspólną podróż, podejrzewając że mąż ma romans. Ostatecznie jednak wyjeżdżają razem. Na  miejscu okazuje się, że małżonkowie mają skrywane latami sekrety, które dzięki spotkanym ludziom i doświadczeniom wychodzą na jaw. Między małżonkami zaczyna się toczyć gra, pełna pozorów, w której nic nie jest oczywiste, a czytelnik zaczyna się gubić, kto mówi prawdę, a kto kłamie.... W tym wszystkim jedno jest pewne, gdy zaczyna wiać suchy, zimny, porywisty mistral, budzą się najgorsze instynkty. 

Akcja w "Mistralu" toczy się bardzo leniwie, a wplecione długie opisy jeszcze ją zdecydowanie spowalniają, więc zapewne fanom szybkich zwrotów akcji nie przypadnie ona do gustu. Chociaż tak naprawdę w tej książce wcale przecież o szybkie tempo nie chodzi. Tu na pierwszy plan bowiem wysuwają się przemyślenia głównych bohaterów, które w konsekwencji uzmysławiają Czytelnikowi, jakiego życia nie chcemy wieść, pokazują jak rutyna potrafi zabić nawet najlepszy związek, a wszelkie chowane skrzętnie tajemnice mogą spowodować, że miłość zamienia się w nienawiść. 

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka i można ją kupić TUTAJ.Zobacz także:

Brak komentarzy:

i co o tym myślisz?

Obsługiwane przez usługę Blogger.