Czytam, bo lubię - Ronja von Wurmb-Seibel Co negatywne wiadomości robią z naszym myśleniem

/
0 Comments


W tym roku postanowiłam, że będę czytać znacznie więcej i na zmianę - raz będzie to książka rozwojowa, a później thriller, kryminał czy powieść obyczajowa, w zależności od tego, co akurat mnie zainteresuje. Jeszcze nie minął styczeń, a mi już udało się przeczytać trzy książki, w tym dwie wspierające mój wewnętrzny, osobisty rozwój. Jedną z nich jest właśnie książka niemieckiej dziennikarki Ronji von Wurmb-Seibel "Co negatywne wiadomości robią z naszym myśleniem i jak możemy się od tego uwolnić". 

Od wielu lat u nas w domu nie ma telewizora, nie oglądamy wiadomości, informacji czy faktów, co nie znaczy że nie jesteśmy bombardowani "trującymi" wiadomościami. Płyną one zewsząd, z radia w drodze do pracy, kiedy otwieramy internet, nawet stojąc w kolejce do kasy, nagłówki gazet "atakują" nas negatywnymi newsami. Staram się to jakoś minimalizować, aczkolwiek uważam, że podstawową wiedzę o tym co dzieje się w kraju czy na świecie warto posiadać.
 

Mam jednak nieodparte wrażenie, że ostatnimi czasy dominują te złe, przytłaczające i budzące ogromny niepokój informacje. Dociera też do nas sporo pesymistycznych stwierdzeń, które mimo woli zakotwiczają się w naszej głowie, by potem wracać ze zdwojoną siłą i ściągać nasze myślenie na zły tor.  

I tu z pomocą przychodzi książka "Co negatywne wiadomości robią z naszym myśleniem i jak możemy się od tego uwolnić", w której autorka pisze, że "powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na pełnowartościowe pożywienie, ale także na konsumowanie pełnowartościowych historii; wiadomości, rozmów, a wręcz poszczególnych słów". Pokazuje również, w jaki sposób podchodzić do tego, co jest kreowane i promowane we wszelkich mediach. Daje nam szereg wskazówek jak żyć w świecie, w którym jesteśmy w każdej chwili zasypywani milionem wiadomości, jak sobie z nimi radzić. Pokazuje, jak ważne jest, by spojrzeć na te problemy z innej perspektywy, co jest niezmiernie ważne dla nas samych. 

Książka składa się z dziewięciu rozdziałów, z których każdy kończy się ćwiczeniami do wykonania. Są one niezwykle pomocne w uwalnianiu od negatywnych myśli wywołanych newsami. Mają też na celu nas uspokoić. Poradnik czyta się dość płynnie i przyjemnie. 

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Muza S.A. i jest do kupienia TUTAJ.Zobacz także:

Brak komentarzy:

i co o tym myślisz?

Obsługiwane przez usługę Blogger.