Książki dla starszych dzieci #11

/
6 Comments

 

Mamy w domu taki zwyczaj, zwłaszcza zimą, jesienią, wiosną czy wówczas, gdy pogoda za oknem nie jest specjalnie zachęcająca do przebywania poza domem - otóż lokujemy się we trójkę w sypialni każdy ze swoją książką i czytamy. Bywa też, że mamy jedną książkę, którą czytamy na głos, na zmianę. Przyznam, że uwielbiam te chwile, bo to i odpoczynek i wspólne spędzanie czasu. 

Aktualnie Alexander w większości sam decyduje o tym co chce czytać. Empik to jego ulubiony sklep, więc zawsze coś sobie wypatrzy. Ja ze swojej strony staram się bez zbędnego nacisku proponować Mu ciekawe lektury, które uprzednio "wpadną mi w oko" przeglądając księgarnie internetowe. Od ostatniego wpisu w temacie książek dla dzieci minęło sporo czasu, dlatego podrzucam tu kilka tytułów (oprócz Harrego Pottera, który nadal jest u nas na topie), które przeczytaliśmy. 


1. Na początek dwie książki, które "przerabialiśmy" wspólnie, bo uważam że są idealne do czytania razem. W zasadzie są to poradniki z angażującymi ćwiczeniami skierowanymi dla dzieci w wieku 6-14 lat. Napisane bardzo przystępnym i prostym językiem, zrozumiałym dla młodszych dzieci. 

Pierwszy z nich "Co robić, gdy się martwisz", jak sam tytuł wskazuje traktuje o zmartwieniach. Autorka wyjaśnia czym one są (porównuje je np. do pomidorów), edukuje o tym w jaki sposób one powstają, przedstawia techniki radzenia sobie ze zmartwieniami, znajduje i prezentuje sposoby jak trzymać je na dystans czy spierać się z nimi. W książce jest sporo zadań twórczych, które pozwolą dziecku rozprawić się z emocją jaką jest lęk. Autora uczy w nim nowego sposobu myślenia o lęku i radzenia sobie z nim, oczywiście na miarę możliwości kilkulatka. Jeżeli chcemy pomóc dziecku w oswojeniu jego lęków, pomóc mu je przezwyciężyć, to warto zapoznać się z tą książką. 

Drugi tytuł to "Co robić gdy się złościsz? Techniki zarządzania złością" - również świetna książka do wspólnej pracy z dzieckiem. Złość jest czymś naturalnym. Uczucie to jest znane każdemu, warto więc pomóc dziecku je okiełznać, radzić sobie z nim, a nawet wykorzystać w konstruktywny sposób. Autorka proponuje w książce kilka fajnych, prostych, ale skutecznych technik zarządzania złością, w taki sposób, by nie krzywdzić innych. Młody czytelnik dzięki podanym w książce życiowym przykładom i zrozumiałym metaforom może zrozumieć jakie mechanizmy zachodzą w nim, gdy się złości. 

W obu książkach jest sporo ilustracji i wolnych miejsc do uzupełniania, co czyni je bardziej atrakcyjnymi dla dziecka, a przez to angażującymi lekturami. Jeżeli dobrostan psychiczny dziecka, jest dla Was ważną sprawą to zdecydowanie warto zaproponować dziecku te pozycje. 

Oba poradniki są do ukazały się nakładem Wydawnictwa Levyz (Klik, Klik).


2.
Charles Dickens "Wielkie nadzieje" i "Oliver Twist" czyli klasyka literatury, oczywiście w uproszczonej wersji, napisane jerzykiem dostosowanym do percepcji dzieci. To książki przepięknie wydane, w twardej oprawie, które przenoszą młodego czytelnika w świat XIX-wiecznej Anglii. Trochę baśniowo, trochę historii o ówczesnych czasach. Alexowi bardzo podobały się obie pozycje, w dużej mierze pewnie dlatego, że sporo się tam dzieje, główni bohaterowie mają pełno przygód, a ich życie budzi czytelniczą ciekawość. To bardzo wzruszające opowiadania i wywołujące sporo emocji. "Oliver Twist", jak zapewne każdy wie, opowiada o losach chłopca, który wychowywał się w sierocińcu i postanowił z niego uciec. To lektura o tym, że nie trzeba się poddawać, należy walczyć o siebie i swoje szczęście. Natomiast historia opisana w "Wielkich nadziejach" opowiada o losach Philipa Pirrip'a zwanego Pipem, którego wychowuje siostra wraz z mężem. Jego marzeniem jest zostać dżentelmenem. Czy uda mu się spełnić swoje marzenie? Kto wie, zwłaszcza gdy niespodziewanie w jego życiu pojawia się anonimowy dobroczyńca. W serii ma się ukazać 10 tytułów, więc czekamy na kolejne części.   

Książki  ukazały się nakładem Wydawnictwa Tandem (Klik, Klik).


3. Dariusz Rekosz, Maurice Leblanc "Arsene Lupin dżentelmen włamywacz. Tajemnica pereł Lady Jerland"  - taki kryminał w wersji dla dzieci. Arsene Lupin to francuski dżentelmen włamywacz, który został wymyślony ponad sto lat temu przez Maurice Leblanc'a. Jego niesamowite przygody wciągają od pierwszych stron, no bo chyba każde dziecko lubi rozwiązywać zagadki. Nikt tak jak Lupin nie potrafi się zmieniać i znikać. Tym razem dżentelmen-włamywacz płynie transatlantyckim statkiem "Provence" z Bordeaux do Nowego Jorku. Podczas rejsu giną perły i sporo pieniędzy lady Jerland. Co się z nimi stało i czy naprawdę kradzieży dokonał słynny Arsene Lupin? 

Książka  ukazała się nakładem Wydawnictwa Tandem (Klik).


4. "Niezwykły chłopiec" i "Mroczna czarodziejka" - to kolejna seria z cyklu Klasyka dla dzieci, tym razem są to legendy arturiańskie, które młodego czytelnika przenoszą w świat legend i wierzeń. Książki zostały napisane naprawdę z wyczuciem, bez zbędnej przemocy, pełne tajemnic, trzymające w napięciu. "Niezwykły chłopiec" to opowieść o Merlinie, chłopcu, który  posiadał szczególne moce, potrafił przygotowywać leczące mikstury, zaglądać w przyszłość, zamieniać ludzi w zwierzęta. Pewnego dnia po chłopca przybywają rycerze i zabierają go do zamku. "Mroczna czarodziejka" to z kolei opowieść o dziesięcioletniej Morganie, która również posiada magiczne moce, zarówno te czyniące dobro, jak i te czyniące zło. Morgana jest córką księcia Kornwalii, która zostaje odesłana do klasztoru, kiedy królestwu jej ojca zostaje wypowiedziana wojna. Czy księżniczka wykorzysta swoje moce przeciwko wrogom? Przy tych powieściach nie można się nudzić. Uczą i bawią. 

Książki  ukazała się nakładem Wydawnictwa Tandem (Klik, Klik).


5. Rafał Kosik "Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi" -  opisuje perypetie trójki warszawskich gimnazjalistów, którzy rozpracowują gang znikających złodziei. Mnóstwo tu szkolnych problemów, niecodziennych przygód, wspaniałych przyjaźni. Trochę fantazji, fikcji i nowych technologii.    

 Książki  ukazała się nakładem Wydawnictwa Powergraph (Klik).


6. Sebastian Adamkiewicz "Polska. Na tropie historii" -  Alexander jest zachwycony książką i audioprzewodnikiem, który można sobie ściągnąć bezpośrednio ze strony Wydawnictwa. Książka jest ładnie wydana, ma duży format i piękne, panoramiczne ilustracje - jak klasyczny picture book. Poszczególne nagrania trwają około 5-10 minut, więc dla młodszych dzieci też będą w sam raz. Zakres historyczny obejmuje czasy od panowania dynastii Piastów do PRL-u i ukazuje życie codzienne zwykłych ludzi w tym czasie. Na poszczególnych dwunastu rozkładówkach można znaleźć wiele charakterystycznych elementów danego okresu w historii: stroje, zajęcia, narzędzia czy wystroje wnętrz. Nagrania zachęcają dziecko do pracy z książką, np. wyszukiwania obiektów, o których opowiada lektor. Mój mąż uwielbia historię, więc w zasadzie to książka dla obu moich chłopaków.   

Książki  ukazała się nakładem Wydawnictwa Kapitan Nauka (Klik). 


7. Tomasz Kowalczyk i Justyna Styszyńska "Pustynie/Oceany" - to wspaniały, bogato ilustrowany album z mnóstwem ciekawych informacji dotyczących pustyń i oceanów. Książka podzielona jest na dwie części - w pierwszej można znaleźć wiadomości o zwierzętach żyjących na pustyni, w drugiej zaś w zbiornikach wodnych. Łącznie opisanych jest ponad 300 zwierząt. Naprawdę solidne kompendium wiedzy o pustyniach i oceanach oraz ich mieszkańcach żyjących w skrajnie odmiennych warunkach. Wiele nurtujących pytań dotyczących różnych zakątków świata zostanie rozwianych po przeczytaniu książki. Myślę, że wszyscy miłośnicy przyrody znajdą tu coś dla siebie. 

 Książka  ukazała się nakładem Wydawnictwa Widnorkąg (Klik).


8. Grzegorz Kasdepke "Wielka księga Detektywa Pozytywki" - przytachana z biblioteki i w zasadzie wspólnie przeczytana. Pozytywka, właściciel jednoosobowego malutkiego biura detektywistycznego "Różowe okulary". Detektyw Pozytywka dzięki błyskotliwemu i bystremu umysłowi w mig rozwiązuje wiele zagadek. Jego klienci to w większości dzieci, które "płacą" mu słowem dziękuję lub cukierkiem. W stworzonych przez autora historiach wszystko jest możliwe.

Książka  ukazała się nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia (Klik). 


9. Kate Pankhurst "Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły świat", "Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które ratowały planetę" Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które zmieniły historię" - to seria książek o inspirujących kobietach, które poświęcały się ratowaniu planety czy zmieniały bieg historii. W książkach, które napisane są bardzo przystępnym dla młodszych czytelników językiem, jest też wplecionych mnóstwo ciekawostek ze świata. Każda rozkładówka poświęcona jest jednej z bohaterek i jej dokonaniom. Opisane w książkach historie kobiet niejednokrotnie wzbudzają podziw, ale też wzruszają i śmieszą. Fajnie było poznać losy tych wyjątkowych wspaniałych kobiet, które swoją determinacją, konsekwencją, upartością i ogromną wiarą w możliwość zmian, dokonały rewolucji w podejściu i myśleniu o kobietach w ogóle. Polecam, nie tylko jako lekturę dla dziewczynek, ale również dla chłopców.

Książki ukazały się nakładem Wydawnictwa K.E.Liber (Klik, Klik, Klik).


10. Catherynne M. Valente "Minecraft. Kres" - ja osobiście nie znam świata Minecraft'a, ale mój Syn już jak najbardziej. Czyta, jak jego tato, fantastykę, fantasy. Czasem zagra z kolegami w Minecraft'a, więc lubi poznawać historie dziejące się w tym świecie. Bohaterami książki są bliźniacy Fin i Mo, którzy żyją w krainie End-Kres. Zamieszkują statek i są poddanymi Smoka kresu. Pewnego razu ich krainę odwiedzają ludzie, którzy chcą zgładzić Smoka Endu i ukraść skarby z krainy Fina i Mo. Bracia są gotowi bronić swojego domu. Czy poradzą sobie z intruzami? Alexander mówi, że warto przeczytać :)

Książka  ukazała się nakładem Wydawnictwa Muza (Klik).


11. Łukasz Wierzbicki "Dziadek i Niedźwiadek" - lektura, którą Alexander przerabiał tuż przed końcem roku. To historia Wojtka - niedźwiedzia, który był wraz z polskimi żołnierzami na froncie podczas II wojny światowej. Mnóstwo tu przygód dzielnego niedźwiedzia, zarówno tych wesołych, jak i smutnych. Bardzo ciepła i piękna opowieść o przyjaźni, trudach żołnierskiego życia, bohaterstwie i oddaniu.

Książka  ukazała się nakładem Wydawnictwa Pointa (Klik).
Zobacz także:

6 komentarzy:

 1. U mnie jesienią i zimą jest podobnie, książki idą wręcz hurtowo :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Naprawde sporo bardzo ciekawych propozycji :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mój brat się swego czasu zaczytywał w "Detektywie Pozytywce" :D A "Co robić, gdy się martwisz" i "Dziadek i Niedźwiadek" sama bym z chęcią przeczytała :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajne propozycje. Chętnie skorzystamy z tych podpowiedzi. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapowiada się świetnie czytanie. Puszczam link w świat

  OdpowiedzUsuń
 6. książki jeszcze za duże dla moich, ale sama znalazłam parę ciekawych propozycji :-)

  OdpowiedzUsuń

i co o tym myślisz?

Obsługiwane przez usługę Blogger.